
*********************************************************
Учениците от IVв клас с класен ръководител Трендафила Бербенлиева за пореден път спазиха традицията за засаждане на дръвче в двора на своето училище, с което се включват и отбелязват инициативата на ООН „Световен ден на Земята“. С тази инициатива засадените дръвчета в двора на нашето училище от завършващите ученици, от IV клас, с кл. ръководител Трендафила Бербенлиева станаха седем.
*********************************************************
Отлично представяне на ученици от СУ „Свети Патриарх Евтимий“ на Национален конкурс на Институт за изследване на климата към БАН на тема:
„НЕОБИКНОВЕНАТА ПРОЛЕТ 2020 г. НАБЛЮДЕНИЯ ПРЕЗ ПРОЗОРЕЦА“
КАТЕГОРИЯ „ЛИТЕРАТУРНА ТВОРБА“
Жанет Байданова, Vб клас – трета награда
КАТЕГОРИЯ „ПРЕЗЕНТАЦИЯ“
Андрей Дяков, Vб клас – трета награда
КАТЕГОРИЯ „НАУЧНОТО МИ НАБЛЮДЕНИЕ“
Георги Димов, VІІд клас – първо място, за снимка и текст -„Пеликани над езерото Мандра“
Учител: Веселина Бойчева-Чапанова, главен учител по човекът и природата и биология и ЗО
***************************************************
Поздравления за отличното представяне на Никол Минчева от VI клас, която се класира на първо място на националния кръг на състезанието по творческо писане на английски език за 2021 година.
Учител: Мария Илиева – старши учител по английски език
***************************************************
През ноември месец Синдикат “Образование“ към КТ “Подкрепа“ проведе национален конкурс за организиране и провеждане на дистанционното обучение през февруари- юни 2020 година. Участниците кандидатстваха в няколко групи:
А. Група – Учители
Б. Група – Училищни екипи
В. Група – Директори и управленски училищни екипи, методически обединения, обществени съвети, училищни настоятелства
Г. Група
Всички, които обективно и позитивно отразяват обучението онлайн и дейността на образователните институции в дигитална среда: МОН, РУО, Медии, Родители
Нашето училище кандидатства в първите три групи. Всеизвестно е, че ние започнахме дистанционното обучение безпрепятствено от първия ден благодарение на добрата предварителна подготовка и създадената добра организация. Затова не бяха изненада и отличията, завоювани и в трите групи.
КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНКА НА РАБОТАТА НА ПЕДАГОГИЧЕСКИ СПЕЦИАЛИСТИ И ТЕХНИТЕ ПАРТНЬОРИ С ПРИНОС В ДИСТАНЦИОННАТА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
***************************************************
Директорът на училището г-жа Валентина Стоенчева награди: отбора, завоювал златен медал в категория Junior на XI Световен отборен математически шампионат, отличилите се медалисти в индивидуалната категория Intermedia, както и златния медалист в индивидуалната категория на Х Световен отборен математически шампионат от 2019 г. – Мартин Павлов.
Галерия
***************************************************
ДОСТОЙНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА НАШИ УЧЕНИЦИ
На 20.11.2020 се проведе XI Световен отборен математически шампионат. Нашето училище участва с два отбора и записа ЗЛАТЕН УСПЕХ.
Отборът от Va клас, с класен ръководител Ваня Георгиева – старши учител по математика, спечели златен медал в група JUNIOR.
Учениците от златния отбор на училището са: Петър Димитров Цеков, Йоана Каменова Станева, Рая Чавдарова Айгътова, Радина Николаева Миланова, Яница Петрова Запрянова, Стефан Момчилов Кисьов.
В индивидуалния кръг със сребърен медал се окичи Петър Цеков,а бронзови медали спечелиха Йоана Станева, Рая Айгътова и Радина Миланова.
В група Intermedia участва вторият ни отбор от VIIa клас, с класен ръководител Валя Георгиева – главен учител по математика. Изявените ни математица са Божидара Филипова Пухалева, Кирил Димитров Грозев, София Радославова Илчева, Тодор Тодоров Мекеров, Ясен Даниелов Кондаклиев, Димитър Велков Куршумов.
В индивидуалния кръг с четири бронзови медала се окичиха Кирил Грозев, София Илчева, Тодор Мекеров и Ясен Кондаклиев.
ГАЛЕРИЯ
ДА ГИ ПОЗДРАВИМ ЗА ОТЛИЧНОТО ПРЕДСТАВЯНЕ И ДА ИМ ПОЖЕЛАЕМ ОЩЕ ПО-ГОЛЕМИ УСПЕХИ НА СВЕТОВНАТА МАТЕМАТИЧЕСКА АРЕНА!
***************************************************
ДОСТОЙНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА НАШ УЧЕНИК НА МЛАДЕЖКИ ФЕСТИВАЛ НА ИЗКУСТВАТА „МЛАДА СИНЯ ЗЕМЯ“
Учител: Дамян Митърчев – старши учител по изобразително изкуство
***************************************************
В Деня на народните будители Община Пловдив отличи колегата Даниела Попова – старши учител по музика в СУ „Св. Патриарх Евтимий“, с Почетна значка на Пловдив за сериозен принос в образователния процес.
Честито!
Пожелаваме ѝ здраве и още много професионални успехи!
***************************************************
***************************************************
Изключително представяне на нашият ученик КОНСТАНТИН МАРИНКОВ ОТ ХІІ В клас. Той е новият ШАМПИОН на БЪЛГАРИЯ по КОЛОЕЗДЕНЕ на ПИСТА юноши – старша възраст в дисциплините Скрач и Омниум.


***************************************************
ДОСТОЙНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА НАШИ УЧЕНИЦИ НА НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО, ПОСВЕТЕН НА ТВОРЧЕСТВОТО НА НИКОЛА ГИГОВ
София Илчева, VIIа клас – златен медал (изящно изкуство: живопис, жанр: портрет);
Божидара Пухалева, VIIа клас – сребърен медал (изящно изкуство: живопис, жанр: фигурална композиция);
Мартин Пасков, VIIз клас – бронзов медал (изящно изкуство: графика, жанр: портрет)
Учител: Елица Гигова – старши учител по изобразително изкуство
***************************************************
Завърши Седмият финал на международния турнир „Математика без граници“.
В трудното съревнование с математически гимназии от цялата страна нашите ученици спечелиха 2 сребърни и 4 бронзови медала.
Сребърни медалисти са: Явор Недев – II клас и Борис Калоферов – VII клас.
Бронзови медалисти са: Тодор Иванов – II клас, Божидара Пухалева – VI клас, Николай Балабанов – VI клас и Михаела Миланова – VI клас.
Божидара Пухалева – VI клас,
Учител: Валя Георгиева – главен учител по математика
Николай Балабанов – VI клас,
Учител: Валентина Генова – старши учител по математика
Борис Калоферов – VII клас,
Учител: Ваня Георгиева – старши учител по математика
Кметът на гр. Несебър отличи г-жа Валя Георгиева и екипа на СУ „Св. Патриарх Евтимий“ за организация и участие в турнира.
Поздравления за децата и техните учители!
******************************************************
Скъпи ученици и учители,
Уважаеми родители!
Днес е 24 май – Денят на Светите братя Кирил и Методий, светлият празник на славянската писменост и култура. Най-вълнуващият ден за българското училище, в който по традиция се прекланяме пред величието и силата на духовността. “Върви народе възродени…” – думите, които всеки българин знае от мига, в който е прекрачил училищния праг за първи път, звучат през целия му живот и му вдъхват стремеж към знания и творчество.
Скъпи колеги,
на Вас на днешния ден Ви пожелавам много здраве, професионална дързост и търпение, за да продължите делото на Светите братя Кирил и Методий. Нека с креативност, последователност и оптимизъм да творим и вдъхновяваме нашите възпитаници, да преодоляваме заедно трудностите и да получим заслуженото удовлетворение от добре свършената работа! Нека любовта на нашите ученици бъде най-ценният дар за труда ни!
Скъпи ученици,
пожелавам Ви да бъдете любознателни и последователни в усвояването на знанията в училище. Нека да не угасва искрата за наука, запалена от Светите равноапостоли, от народните будители и просветители на нацията ни, защото вие сте нашето бъдеще за утрешния ден!
Скъпи абитуриенти,
Искам да Ви пожелая да превърнете мечтите си в кауза и да я следвате търпеливо и неотклонно, кауза, която да е важна и значима за Вас самите, кауза, за която да горите!
Бъдете мотивирани, бъдете амбициозни, преследвайте мечтите си, не преставайте да вярвате! Сигурна съм, че раздялата с Вас не е окончателна и въпреки че Вашето завършване на средно образование е необичайно и единствено по рода си в историята на българското образование, се надявам да запазите хубавите спомени и да не забравяте, че винаги сте добре дошли в училище. Вървете с гордо вдигната глава и пазете традициите на СУ „Свети Патриарх Евтимий”.
В условията на епидемична обстановка се лишихме от възможността да провеждаме учебна и извънкласна дейност в училище. Но въпреки дистанцията и обучението от разстояние ние направихме голям скок в образователната система и вложихме цялата си енергия за справяне с трудностите и недопускане прекъсване на усвояването на нови знания, усъвършенствахме заедно дигиталните си умения, работихме по множество проекти. Нашето училище стартира с онлайн обучението от първия ден, в който беше въведено извънредното положение в Република България заради епидемията от COVID-19. Благодарение на прозорливостта и вперили взор в бъдещето, ние стартирахме с работа в платформата на Microsoft Office 365 Education още през 2016 година. Нашето училище се гордее с високи постижения, защото създаването на интерактивна образователна среда и интерактивно обучение, развиващо ключови компетентности на XXI век сме приели за наша мисия и следваме неотклонно пътя на модернизация, дигитализация и моделиране на създатели и творци.

Скъпи родители, искаме да изкажем нашата благодарност, за това, че сте неотклонно до нас. Вашето мнение е важно за нас и ние Ви благодарим за обратната връзка, която ни дадохте в този труден за всички ни момент. Вие влязохте в нашите виртуални класни стаи и станахте свидетели на нашето обучение по необичаен начин, но Вашата оценка, както и препоръките и предложенията, които получихме, са безценни за нас. С гордост мога да публикувам обобщените резултати от Вашата оценка за работата ни по време на обучението от разстояние:
На всички ни обаче ни липсват социалните контакти и с нетърпение очакваме отново да прекрачим училищния праг.
На този ден ние представяме част от труда на Вашите деца, които сътвориха чудеса, работейки по проекти, съвместно със своите учители и с Вашата подкрепа.
https://www.patriarcha.com/ученическо-творчество-и-проекти/
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК И НЕКА ПОМНИМ: „ДУХОВНОСТТА НЕ ПАДА ТАМ, ДЕТО ЗНАНИЕТО ЖИВЕЙ”!
Валентина Стоенчева Директор на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ – гр. Пловдив
***************************************************
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ „СВЕТИ ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ“
УЧИЛИЩЕ СЪС 78-ГОДИШНА ИСТОРИЯ
Мястото, където започват мечтите!
***************************************************
Даниела Попова – старши учител по музика в СУ „Св. Патриарх Евтимий“ спечели първо място в категория „Мултиплициране на иновативните учебни решения” в конкурса „Дигитални новатори в образованието”, организиран от БАИТ.
Пожелаваме ѝ още много професионални успехи в бъдеще!
***************************************************
***************************************************
***************************************************
Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване на децата.
Учредена е през 2013 г. по случай Международния ден на детската книга – 2 април. Името ù идва от приказката „Пук!“ на Валери Петров, в която се разказва за търсенето на вълшебно бисерче, което прави хората по-добри. Гласуването за съвременни детски книги е онлайн, в началото на всяка календарна година. Тази учебна година срокът бе удължаван няколко пъти. Номинираните заглавия са сред най-добрите издателски проекти за изминалата календарна година. Организатор на Награда „Бисерче вълшебно“ е фондация за насърчаване на четенето „Детски книги”. Фондацията е неправителствена организация, ангажирана с намаляване на функционалната неграмотност в България.
***************************************************
ОТЛИЧНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА НАШ УЧЕНИК НА МАТЕМАТИЧЕСКОТО СЪСТЕЗАНИЕ ARML (Американска регионална математическа лига)
Калоян Петров от Vа клас, с класен ръководител и учител по математика госпожа Галя Цветанска, се класира за финалния кръг на математическото състезание ARML. Състезанието се проведе онлайн на 08.05. 2020 г. В него взеха участие 40 ученици от III-VI кл. от цялата страна. Те бяха допуснати след проведения предварителен кръг през декември 2019 г. в гр. Пловдив.
Състезанието се състои от следните кръгове: Sprint, Target, Number Sense и Team.
Кръгът Number Sense изисква бързина при решаването – 80 задачи за 10 мин., без калкулатор и чернови.
Кръгът Sprint изисква решаване на 30 задачи в рамките на 40 минути.
Кръгът Target (Точност) включва решаването на 8 задачи за 24 минути.
За индивидуалното класиране се събират точките на състезателите от двата кръга „Точност” и „Спринт” и ¼ от резултата от „Бързо смятане”.
Кръгът Team (Отборен кръг) включва отбори с по 4 участници, които в рамките на 20 мин. трябва да решат 10 задачи.
Калоян Петров от Vа клас се класира за финалния кръг, който ще се проведе през лятото на 2020 г.
***************************************************
ДОСТОЙНО ПРЕДСТАВЯНЕ НА НАША УЧЕНИЧКА НА МАТЕМАТИЧЕСКОТО СЪСТЕЗАНИЕ ARML (Американска регионална математическа лига)
Божидара Пухалева от VIa клас, с класен ръководител и учител по математика госпожа Валя Георгиева, се класира за финалния кръг на математическото състезание ARML. Състезанието се проведе онлайн на 08.05.2020 г. В него взеха участие 40 ученици от III-VI кл. от цялата страна. Те бяха допуснати след проведения предварителен кръг през декември 2019 г. в гр. Пловдив.
Състезанието се състои от следните кръгове: Sprint, Target, Number Sense и Team.
Кръгът Number Sense изисква бързина при решаването – 80 задачи за 10 мин., без калкулатор и чернови.
Кръгът Sprint изисква решаване на 30 задачи в рамките на 40 минути.
Кръгът Target (Точност) включва решаването на 8 задачи за 24 минути.
За индивидуалното класиране се събират точките на състезателите от двата кръга „Точност” и „Спринт” и ¼ от резултата от „Бързо смятане”.
Кръгът Team (Отборен кръг) включва отбори с по 4 участници, които в рамките на 20 мин. трябва да решат 10 задачи.
Божидара Пухалева се класира за финалния кръг, който ще се проведе през лятото на 2020 г.
***************************************************
Отлично представяне на ученици от СУ „Свети Патриарх Евтимий“ на Национален конкурс на Институт за изследване на климата към БАН на тема:
„НЕОБИКНОВЕНАТА ПРОЛЕТ 2020 г. НАБЛЮДЕНИЯ ПРЕЗ ПРОЗОРЕЦА“
КАТЕГОРИЯ „ЛИТЕРАТУРНА ТВОРБА“
Жанет Байданова, Vб клас – трета награда
КАТЕГОРИЯ „ПРЕЗЕНТАЦИЯ“
Андрей Дяков, Vб клас – трета награда
КАТЕГОРИЯ „НАУЧНОТО МИ НАБЛЮДЕНИЕ“
Георги Димов, VІІд клас – първо място, за снимка и текст -„Пеликани над езерото Мандра“
Учител: Веселина Бойчева-Чапанова, главен учител по човекът и природата и биология и ЗО
***************************************************
ДОСТОЙНИ ИЗЯВИ НА НАШ УЧЕНИК
Ивайло Къртев от VIIб клас на нашето училище се представи отлично на областните кръгове на олимпиадите по български език и литература, география и икономика и химия и ООС, и се класира на националните кръгове.
ПОЖЕЛАВАМЕ МУ ОЩЕ ПО-ГОЛЕМИ УСПЕХИ В БЪДЕЩЕ!
***************************************************
Ученици на СУ „Свети Патриарх Евтимий“, гр. Пловдив с достойно представяне на областните кръгове на олимпиади 2019/2020!
„Повярвай, че можеш, и си изминал половината път до успеха!“
Теодор Рузвелт
Млади, умни и талантливи!
Така можем да определим успешно представилите се ученици от СУ „Свети Патриарх Евтимий“, гр. Пловдив, на областните кръгове на олимпиадите по различни предмети! Представянето на нашите деца е достойно за похвала, тъй като и във всички класове, при които няма национален кръг, учениците ни заемат челни места. Ние, учителите им, знаем, че са съвсем в началото на един много дълъг и труден път. Знаем, че, за да постигнат успехи в живота, ще са нужни много усилия, труд и постоянство! Но те са добрият пример в забързаното ни ежедневие! Те са символ на упоритост, целеустременост и отдаденост! Поздравления, деца!
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
V КЛАС
Мила Петкова Тонева, Vв клас – I място
Ралица Иванова Тотева, Vв клас
Ивелина Николаева Иванова, Vг клас
Мира Андреева Попиванова, Vг клас
VI КЛАС
Мейлин Зафер Мюмюнова, VIг клас- I място
Преслав Евгениев Петров – VIв клас
Аделина Филипова Филипова – VIв клас
София Радославова Илчева – VIа клас
Ива Спасимирова Каназирева, VIд клас
Росица Георгиева Георгиева, VIг клас
ИСТОРИЯ И ЦИВИЛИЗАЦИИ
Тереза Димитрова Сакънтиева, Vклас – I място
Николай Бориславов Балабанов, Vб клас
Калоян Георгиев Чавдаров, VIв клас
София Радославова Илчева, VIа клас
ГЕОГРАФИЯ И ИКОНОМИКА
Димитър Ивов Войников, Vа клас – I място
Александър Илков Топлев, Vг клас
Тереза Димитрова Сакантиева, Vв клас
Мирослава Владимирова Чаева, Vб клас
БИОЛОГИЯ И ЗО
Борис Ангелов Калоферов, VIIб клас – класиран на национален кръг
Виктория Николаева Узунова, VIIв клас
Мирослава Иванова Чакърова, VIIв клас
Радослав Ивайлов Първанов, VIIг клас
Ивайла Жекова Петкова, VIIд клас
Костадин Георгиев Илчев, VIIа клас
Димитър Марков Базлянков, VIIа клас
Дамян Ивайлов Минчев, VIIа клас
Ивайло Йорданов Герчев, VIIз клас
Мариана Веселинова Маровска, VIIз клас
Виктория Данаилова Петрова, XIIв клас
ХИМИЯ И ООС
Ивайло Илиев Къртев- VIIб клас– класиран на национален кръг
Борис Ангелов Калоферов- VIIб клас– класиран на национален кръг
Сърдечно поздравяваме класираните за национален кръг ученици и им пожелаваме успех!
***************************************************
Отлично представяне на Национален конкурс „Моите детски мечти“ на учениците:
Жанет Трайкова от V г клас и Евгения Атанасова от V в клас – второ място
Християна Шиндова и Ралица Тотева от V в клас – трето място
Елица Адъриванова от V г клас – поощрителна награда
Учител: Даниела Попова, старши учител по музика
***************************************************

*********************************************************
Тържество по случай 3 март, организирано от Христина Христева и Невена Рабаджийска-Гечева ГЦОУД III клас
************************************************************
„Игровата дейност в часовете по организиран отдих и физическа активност и значението ѝ за личностното развитие на учениците“
Открит урок, проведен от Христина Христева – старши учител ГЦОУД
************************************************************
Отбелязваме 147 години от обесването на Васил Левски в начален етап
Учениците от ГЦОУД-IIклас , с учители-Катерина Данаилова, Величка Шилева и Василка Петрова, подготвиха рецитал със стихове посветени на Апостола.
ГЦОУД-II клас и IV клас, участваха в честванията пред паметника на Васил Левски и поднесоха цветя.
Галерия
************************************************************
„Преходът на Блез Паскал от физика към метафизика“
Открит бинарен урок по физика и астрономия и философия,
проведен от г-жа Юлиана Белчева – главен учител по физика и астрономия, г-жа Светлана Енева – старши учител по философия и г-жа Лиляна Грозева – старши учител по философия

*********************************************************
„Глобалното затопляне и климатичните промени“
Включване на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ в съвместен образователен проект – „Най- големият урок в света“, създаден в подкрепа на популяризиране на Глобалните цели за устойчиво развитие, приети от ООН.
Открит урок, проведен от г-жа Румяна Търпова
Галерия
********************************************************
„Коледа – традиции и обичаи“
Открит бинарен урок по музика и технологии и предприемачество,
проведен от г-жа Диана Кацарова – главен учител по музика и г-н Георги Кондев – старши учител по технологии и предприемачество
******************************************************
Проект по човек и природа: „Нашата планета Земя“ – IVв клас с кл.рък. Тр.Бербенлиева
******************************************************
Антиспин кампания „Животът е ценен – пази го! Бъди информиран“ по случай 1.XII. проведоха учениците от Xд клас -профил природни науки под ръководството на своя учител по биология и здравно образование и класен ръководител – старши учител Йорданка Алексиева
В традиционната за училището кампания, ориентирана към осмокласниците, учениците обучаваха ученици, проведоха анкета, разиграха интерактивни игри в образователната платформа MozaBook и показаха, че новите технологии позволяват ученето да бъде забавно, полезно и интересно.
******************************************************
Ученици от СУ „Свети Патриарх Евтимий“- гр. Пловдив, с директор Валентина Стоенчева, се завърнаха с един златен, три сребърни и шест бронзови медала от Десетото световно отборно първенство по математика в Пекин, Китай.
В състезанието взеха участие 175 отбора от осем държави – Австралия, Бразилия, България, Китай, Малайзия, Макао, Хонг Конг и Филипините. Състезателите бяха над 1000, разпределени в три възрастови групи – Junior, Intermedia, Advanced.
На престижния шампионат възпитаниците на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ участваха в първите две групи с два отбора (6. клас и 7.клас), ръководени от г-жа Валя Ангелова Георгиева и г-жа Ваня Ангелова Георгиева.
Изключително силно е представянето на малките ни математици, сред които със златен медал е Мартин Димитров Павлов, със сребро – Борис Ангелов Калоферов, Йоан Валентинов Колишев и Калоян Десиславов Станчев, а с бронз – Лилия Димитрова Чолакова, Дамян Ивайлов Минчев, Илиян Николаев Ангелов, Кристиян Юлиянов Златев, Теодор Тодоров Хаджиев и Ясен Даниелов Кондаклиев.
************************************************************
„Връзка между часовете за спортни дейности и задължителна подготовка в часовете по физическо възпитание и спорт в първи клас“ – 2 част
Открит урок по физическо възпитание и спорт с Iа клас, проведен от старши учител Катя Кръстева
************************************************************
„Работа по групи в часовете за занимания по интереси във втори клас – ЦДО“
Открит урок проведен от Василка Петрова – учител ГЦОУД
************************************************************
Ползотворна и вдъхновяваща беше работната среща, осъществена в мобилността по Национална програма „Иновации в действие“. Домакин на срещата беше СУ „Отец Паисий“ гр. Кърджали. Програмата дава възможност партниращите училища да създадат култура на училищните иновации в страната, да популяризират своите нововъведения и се учат едни от други.
************************************************************
Мониторинг на река Марица с ученици от иновативната паралелка VIIд клас,
г-жа Веселина Чапанова – главен учител по биология и здравно образование и г-жа Лилия Тодорова – старши учител по биология и здравно образование
************************************************************
„Връзка между часовете за спортни дейности и задължителна подготовка в часовете по физическо възпитание и спорт“
Открит урок по физическо възпитание и спорт с Iб клас, проведен от старши учител Катя Кръстева
******************************************************
„Кодове и шифри“
Открит интердисциплинарен урок по математика, биология и здравно образование и история и цивилизации
Живеем във време свързано с бързо развитие на технологиите и все по-често ни се налага да се замислим за сигурността на информацията, която създаваме, обработваме или разпространяваме. Свидетели сме на събития, свързани с разбиването на кодове и изтичане на информация в пространството от социални мрежи, банки, важни обществени учреждения – информация свързана с поверителни данни. Всичко това се явява резултат от уникалните човешки способности и превъзходството на човешкия ум над компютърните системи.
За да можем да си обясним същността на настъпилите събития, на 19.09.2019 год. бе проведен интердисциплинарен урок на тема „КОДОВЕ И ШИФРИ“ с ученици от VIa, под ръководството на трима учители г-жа Валя Георгиева – главен учител по математика, г-жа Румяна Търпова – старши учител по биология и ЗО и човекът и природата и г-жа Таня Мандраджиева – старши учител по история и цивилизации.
Основната цел на урока бе свързана с разкриване на това, на какво се дължат уникалните човешки умения, какво представлява кодираната информация, какво представляват кодовете и как се създават различните видове шифър, по какъв начин става разкодирането на информацията, както и историческото развитие на кодирането и неговото приложение.
Урокът започна със встъпително слово от г-жа В. Георгиева за глобалното значение на съхраняването и опазването на информация. Бе поставен акцент върху основната цел на урока и задачите, свързани с нейното постигане.
Г-жа Търпова се спря на уникалността на човешкия мозък – свойството му да възприема, преработва, съхранява и възпроизвежда информация, а Гергана Кичукова представи пред класа информация за разположението на мозъка, неговите части, отделните дялове на двете полукълба и техните биологични функции. Бе направен анализ на зависимостта на интелекта от големината на човешкия мозък и постиженията на велики личности , като А.Франс, Ив. Тургенев, Д. Менделеев и Ал. Айнщайн. Чрез мозъчна атака свързана с наблюдение на движеща се фигура, бе осъществена демонстрация за различния начин на възприемането на информация от двете полукълба на мозъка. За да се даде обяснение на този факт, Теодор Хаджиев и София Илчева представиха, по интересен и забавен начин, функционирането на двете полукълба по отношение на езиковите и математически способности на индивида, научното и логическо мислене, музикалните и творчески дарби на всеки човек. Учениците стигнаха до извода, че действието на мозъка се осъществява чрез букви, числа, символи, фигури – различни кодове, чрез които мозъка приема, запазва и предава информация.
С много интересна сценка между Кирил, Димитър Митев, Адриан и участието на г-жа Георгиева, присъстващите се запознаха с основните понятия – код, кодиране, декодиране, шифър, шифриране, дешифриране, хакери. Делия представи как може да бъде конструиран шифровъчен кръг и как може да се моделира собствен шифър. Между учениците бяха поставени задачи за екипна работа, свързана с кодиране и декодиране на кратки текстове. Класът бе разделен на 4 групи. Учениците се справиха бързо с поставените задачи. Всяка група по различен и свой уникален начин показа как работят „Шифърът на Цезар” (Божидара, Валери, Александър Ненков,Делия,Гергана), „Заместващият шифър”(Наталия, Кирил, Мартин, Трифон, Лилия,Виктория), ”Шифърът на Полибий” (Илиян, Димитър Куршумов, Кристиан, Явор, Йоан , Адриан, София) и „Фигуралния код” (Ясен,Тодор , Теодор, Александър Должиков, Преслав, Радина, Димитър Митев, Виктория).
Под ръководството на г-жа Мандраджиева бе разяснено, че кодирането на информация не е явление, характерно само за нашето време. То е възникнало в далечното минало и има своето историческо развитие. След направено предварително проучване от страна на Йоан, Божидара, Лилия, Трифон и Мартин, пред класа бяха представени заслугите на Сър Франсис Уолсингам, Томас Джеферсън, Чарлз Бабидж, Агнес Дрискол и “Бащата на изкуственият интелект”- Алън Тюринг.
Урокът завърши с обобщаване на въведената информация в часа, с изпълнението на поставените задачи и с извода, че „Човешкият мозък е най- мощният компютър“.